НОВИНИ

07.06.2025 г.
УРОЦИ ПО ХУМАННОСТ: МЛАДИТЕ, КОИТО ЗНАЯТ КАК СЕ СПАСЯВА ЖИВОТ
Стели Джамбазова, председател на БМЧК:Никой не е твърде млад да научи как се спасява живот. Програмите ни обхващат дори най-малките – от детската градина до гимназията.


В свят, в който понякога забравяме смисъла на думата съпричастност, 80 деца ни напомниха – с действия, със знания и с отговорност – силата на тази дума. Те не се състезаваха за медали и за място на почетната стълбица. Те показаха как се изгражда общество – с грижа, екипност и готовност да помогнеш.


В Националния учебно-логистичен център на БЧК в с. Лозен, в полите на Витоша, се проведе XXXII Национално състезание на ученическите екипи по първа помощ, организирано от Българския младежки Червен кръст (БМЧК). Състезание, което беше празник на знанието, хуманността и смелостта. 20 отбора с 80 ученици от цяла България, на възраст между 12 и 14 години, премериха сили не в битка, а в умения – да спасяват, да помагат, да бъдат готови в труден момент.


Това е кауза на Българския Червен кръст, реализирана от младежката организация БМЧК, която не просто обучава, а възпитава млади лидери, доброволци по призвание, които доказаха, че отговорността няма възраст.


Състезание със сърце и разум


Участниците преминаха през 20 пункта със симулации на инциденти, оказване на първа помощ, гасене на пожари, действия при бедствия, както и демонстрации от Водноспасителната и Планинска спасителна служба на БЧК. Състезателите не просто отговаряха на въпроси или изпълняваха инструкции – те доказваха, че знаят как да реагират адекватно в реални кризисни ситуации.


Всички  спечелиха, но най-добрит


е бяха:


На почетната стълбица тази година се изкачиха отборите на:


ü  София – първо място


ü  Варна – второ място


ü  Пловдив – трето място


ü  Габрово - Специалната награда на Столичната дирекция „Пожарна безопасност“


Всички участници си тръгнаха като победители – с медали, грамоти и подаръци, с усмивки, нови приятелства и, най-важното – с увереност, че знанието им може да спаси човешки живот.


Силата на думите и присъствието


Официалното откриване на състезанието беше повече от церемония – то беше послание. Председателят на БЧК Христо Григоров поздрави децата с думите:


„Вие сте от едната страна на барикадата – тази, на която са хората, които искат да помагат. Това ви прави силни – защото сте заедно.“


     Кметът на с. Лозен Васил Станчев сподели личен опит и благодарност:


    „Млади хора като вас, които знаят какво да направят в критични ситуации, са безценни.“


Присъстваха и подкрепа участниците получихаот: д-р Славита Джамбазова – заместник-генерален директор на БЧК, Стели Джамбазова – председател на БМЧК,  д-р Румен Радичков – началник на медицинската служба на СДВР, комисар Росен Петров – заместник-директор на Столичната дирекция „Пожарна безопасност“, инспектор Ваня Славчева – ГД „Национална полиция“, Ясен Сливенски – директор „Мениджмънт на бедствията“, БЧК. Специални гости бяха представители на Червения кръст на Република Северна Македония.


Главен съдия на състезанието беше д-р Благомир Здравков – изпълнителен директор на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“.


Да възпиташ спасител от ранна възраст


„Никой не е твърде млад да научи как се спасява живот.  БМЧК работи целенасочено с младежи, а програмите обхващат дори най-малките – от детската градина до гимназията. Защото всяка подадена ръка, всеки научен жест на помощ може да се окаже съдбоносен“, сподели Стели Джамбазова, председател на БМЧК.


С благодарност и поглед в бъдещето


В организацията и провеждането на състезанието се включиха над 150 доброволци. Благодарности към всички – съдии, преподаватели, медицински специалисти, както и към партньорите, които го направиха възможно:  Devin Изворна, BILLA Bulgaria ,  Ел Би Булгарикум,  Vivacom, ЛУКОЙЛ-България, Издателство „Рива“, Eat & go – сандвичи и KFC.


Хуманността е знание, което спасява


Това състезание не беше само надпревара за представяне на знания и умения – то беше среща на деца с кауза и урок по хуманност, който изгражда характер. И ако бъдещето на едно общество зависи от младите, може да бъдем спокойни. Защото те вече знаят:


Ø  какво значи да реагираш навреме


Ø   как се подава ръка


Ø   и как се спасява живот – с разум, със сърце и с човечност.


Да възпиташ дете да помага – това е урок, който остава завинаги, а когато децата знаят как да спасяват живот, бъдещето е в сигурни ръце.