По случай 5 декември – Международен ден на доброволеца Българският Червен кръст награди на специална церемония изявени доброволци, подпомогнали дейностите и хуманитарните каузи на БЧК. На тържеството присъстваха Председателят на Червения кръст акад. Христо Григоров, Генералният директор на БЧК проф. д-р Красимир Гигов, зам.-генералните директори д-р Славита Джамбазова, д-р Надежда Тодоровска и Красимира Николчева, Главният секретар д-р София Стоименова, Председателят на БМЧК Стели Джамбазова, Петранка Недялкова - директор на Столичната организация на Червения кръст, Седа Кузуджу - Представител на ВКБООН в България, както и други чуждестранни гости.
С най-високото отличие на БЧК – „Медал за заслуги – златен“ беше отличен проф. Валентин Джонов за своя дългогодишен доброволчески и дарителски принос и инициативи за подкрепа на българското здравеопазване.
Проф. Джонов развива богата и разнообразна дарителска дейност за редица страни, предимно за България, която включва както медицинска апаратура и оборудване, така и постелочен инвентар и храни. Само за последните няколко години в България са пристигнали над 100 тира с дарения от различен характер, като за последните 5 години регулярно ежемесечно пристигат по 2 тира в различни градове на страната. Проф. Джонов в момента е извън страната и ще получи приза си в средата на месец декември.
Почетна грамота за високия си ръководен и доброволчески принос за развитието на Българския младежки Червен кръст получи Стели Джамбазова – председател на БМЧК.
"В Българския младежки червен кръст, по данни от миналата година, членуват близо 7 000 млади доброволци. Около 70-80% от тях са на възраст между 15 и 18 години. Ставаме все повече, въпреки че напоследък се говори, че има тенденция за намаляване на доброволците в световен мащаб. Ние можем да се похвалим, че за последните 5-7 години винаги сме около бройката между 7 000 младежи доброволци", сподели Стели Джамбазова.
Също с почетна грамота за изключителната му отдаденост и хуманизъм в подкрепа на пострадалите и уязвимите хора при бедствия и кризи беше отличен Васил Гурев - Ръководител на Националния екип за работа при БАК (НЕРБАК).
Васил Гурев е пример за доблестен човек, учен, доброволец и общественик. Има 12 научни сезона в Антарктика, в българската база на остров Ливингстън. В дългогодишната си практика зад гърба му ярко изпъкват действията след земетресението в Турция 1999, редица големи горски пожари, организирането на ежегодните състезания по първа помощ на аварийни екипи, безчет тренировки и обучения.