НОВИНИ

09.10.2024 г.
10 ОКТОМВРИ - СВЕТОВЕН ДЕН НА ПСИХИЧНОТО ЗДРАВЕ
Тази година темата на кампанията е „Психично здраве на работното място“. В световен мащаб приблизително 12 милиарда работни дни се губят всяка година поради депресия и тревожни разстройства.


Световният ден на психичното здраве се отбелязва всяка година на 10 октомври. За първи път, този ден се чества на 10.10.1992 г., като годишна проява на Световната федерация за психично здраве. Общата цел е да се повиши осведомеността за проблемите на психичното здраве по света и да се мобилизират усилията по отношение на подкрепата, грижата и лечението за по-добро психично благополучие.


Терминът "психично здраве" е наложен, за да се избягнат стигмата на психичните заболявания  и крайно обидните квалификации на хора които се държат по-различно от общоприетия начин.


дят психичното здраве, цялостното качество на живот и производителността на работа.Тази година темата на кампанията е „Психично здраве на работното място“. Безопасната и здравословна работна среда може да действа като защитен фактор за психичното здраве. Нездравословните условия, включително стигма, дискриминация и излагане на рискове като тормоз и други лоши условия на труд, могат да увре


В световен мащаб приблизително 12 милиарда работни дни се губят всяка година поради депресия и тревожни разстройства. Има ефективни способи за предотвратяване на рисковете за психичното здраве на работното място, защита и насърчаване на психичното здраве на работното място и подкрепа на работещи, страдащи от психични заболявания. Всички работещи имат право на безопасна и здравословна работна среда. Самата работата може да е защитен фактор за психичното здраве. Трудът, упражняван с достойнство, поддържа доброто психично здраве.


Една от основните причини за поява на менталните разстройства, е все по-динамичният начин на живот, съпроводен с високи нива на стрес в ежедневието, както и особеностите, свързани с начина на живот. Други фактори, които оказват негативно влияние са социално-икономическите аспекти, генетичната предразположеност, културните фактори и други.


Първите признаци и симптоми, които издават наличието на назряващ проблем са регулярното безсъние, честата умора – психическа и физическа, липса на емпатия, постоянна раздразнителност, перманентно чувство на безпокойство, висока тревожност и водене на непълноценен социален живот. В тези случаи, човек трябва да потърси незабавна помощ в зависимост от тежестта на състоянието при съответния специалист – психиатър, психотерапевт, психолог.


От съществено значение е правителствата, работодателите, организациите, които представляват работниците и работодателите, и други заинтересовани страни, отговорни за здравето и безопасността на работниците, да работят заедно за подобряване на психичното здраве на работното място.