Денят на сърцето е глобална инициатива, която се отбелязва всяка година на 29 септември и у нас. Той е създаден от Световната федерация по сърце (World Heart Federation) с цел да повиши осведомеността относно сърдечно-съдовите заболявания и значението на грижата за сърцето. Сърдечно-съдовите заболявания, като инфаркт и инсулт, са една от водещите причини за смърт в света, като засягат милиони хора всяка година. Денят се отбелязва вече 24 г. от Световната сърдечна федерация с цел да активира възможно най-много хора и институции в цял свят за действия за укрепване на сърдечносъдовото здраве. Мотото тази година е „Действай със сърце“.
Защо е важно отбелязването на Деня на сърцето?
Повишаване на информираността: Насърчава хората да се информират за рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания, като тютюнопушене, нездравословно хранене, липса на физическа активност и прекомерна употреба на алкохол.
Превенция: Промотира профилактични мерки като здравословен начин на живот, редовни медицински прегледи и поддържане на нормално кръвно налягане и холестерол.
Насърчаване на действия: Денят е възможност за правителства, организации и отделни лица да предприемат стъпки към подобряване на здравето на сърцето както на индивидуално, така и на обществено ниво.
Глобална солидарност: Като част от световна кампания, този ден обединява хора от цял свят в усилията за намаляване на бремето на сърдечно-съдовите заболявания.
Денят на сърцето също така подчертава важността на навременните действия и отговорността на всеки човек към собственото му здраве.
Традиционна инициатива в Световния ден на сърцето е осветяване в червено на емблематични сгради в големите градове, сред които тази година са НДК, Домът на културата в Пловдив, Кеят на Морската градина в Бургас, хълмът Царевец във Велико Търново, Дарение Галерия „Светлин Русев“ в Плевен, Пантеонът на възрожденците в Русе и др. За първи път тази година ще има шоу с 50 дрона, които ще „изрисуват“ сърце в небето над НДК около 21 часа на 29 септември.
Основен приоритет през 2024 г. е и стартът на насочено към сърдечносъдовата профилактика здравно образование в ученическа възраст. Седмица на сърцето ще бъде проведена в училищата в периода 30 септември - 4 октомври в сътрудничество с Министерството на образованието и науката. В специален Час на класа учениците ще бъдат запознати с основните рискови фактори за сърдечносъдовото здраве и ключовите полезни навици, с които да го пазят и укрепват през целия живот.
Сърдечносъдовите заболявания продължават да бъдат водещата причина за смърт у нас и в света. Голяма част от този тип загуба на живот е предотвратима. Единственият начин за това, както и за намаляване броя на тежко протичащите сърдечно-съдови заболявания, е активната профилактика от най-ранна възраст.
В тази връзка Ви напомняме, че можете да се включите в отбелязването му по места в съвместни инициативи с РЗИ, Дружеството на кардиолозите и други НПО, като след това да ни изпратите снимки и други интересни материали от отбелязването му.
Освен това можем да отправим и следните препоръки:
„Как да помогнете на вашия „двигател“ да работи правилно дълги години?“
Лекарите дават прости и ясни съвети:
* Спрете да пушите;