НОВИНИ

09.03.2012 г.
Българският Червен кръст и Българската академия на науките възраждат традиция в памет на Иван Евстратиев Гешов
БАН и БЧК възстановиха традицията всяка година да се отслужва панихида в памет на големия български държавник, политик, учен, благодетел и дарител Иван Евстратиев Гешов. Църковната церемония е прекъсната след 1944 г.
Академик Иван Гешов е дългогодишен член и ръководител на БАН, 25 години е председател на БЧК, министър-председател на правителството в изключително съдбоносно за България време – Балканската война. Бил е и ръководител на БНБ, и министър на финансите. Заемал е различни обществени длъжности и е организирал благотворителни акции, като сам е дарявал многократно за различни обществени каузи.
В храм „Св. София“ отслужи тържествена панихида и произнесе слово в памет на Ив. Ев. Гешов Знеполският епископ Йоан, викарий на Светата Софийска митрополия. На заслугите на забележителния българин към най-голямата хуманитарна организация се спря в речта си председателят на Българския Червен кръст Христо Григоров. Той цитира завещанието на Гешов от 1 септември 1923 г., в което той определя БЧК „да служи всяка година панихида, на която да се произнася от виден свещенослужител, общественик или книжовник реч върху милосърдието, любовта към ближния, дълга към отечеството, сговора между българските синове, мира и приятелството между балканските народи...“. Слово за големия български държавник произнесе и зам.-председателят на БАН проф. Атанас Атанасов.
В памет на своя най-дългогодишен председател БЧК обявява деня на неговата смърт 11 март за Ден на дарителя, който ще бъде отбелязван с различни благотворителни прояви всяка година.